A Kárpát-medencében a bányászatnak több száz éves hagyománya van. A késő középkorban ez a terület látta el nemesfémekkel az akkor ismert világ nagy részét. Nagy Lajos király uralkodása idejében Magyarország adta Európa aranytermelésének több mint felét. A bányász szakma rangot és megbecsülést jelentett. A korban külföldi uralkodók rendszeresen kértek országuk iparának fellendítéséhez Magyarországról a bányászathoz és kohászathoz értő mesterembereket.
Az ipari fejlődés megteremtette a nagyipari szén-, bauxit- és mangán bányászatot. Zirc környékén, Dudaron, Bakonyoszlopon az évtizedes múltra visszatekintő bányászat – korunk megváltozott piaci viszonyaihoz igazodva – ma is folyik. A Bányásznap története hosszú múltra tekint vissza Magyarországon. A rendezvény az évek során a bányász településeken, bányászvárosokban közkedvelt és népszerű népünnepélyekké váltak.
A zirci Bányásznap kezdő rendezvénye a bakonyi bányászok emlékének szentelt kiállítás, amely 2017. szeptember 2-tól Szent Borbála napjáig, tehát december 4-ig megtekinthető a Reguly Antal Múzeumban és Népművészeti Alkotóházban. A bányászattal kapcsolatos munkák bemutatásán túl a Múzeum digitális vitrinének segítségével sétát tehetünk a dudari bánya múltjában. Több száz archív fénykép segítségével idézzük fel Zirc környékének bányász múltját.
A megnyitóra 2017. szeptember 2-án 13 órakor kerül sor.